banehvitrin support
صفحه اصلی درباره ما محصولات جدید لیست قیمت تماس با ما
سه شنبه، 24 مهر، 1397
فروشگاه آنلاین بانه ویترین
0
0
0
پشتیبانی قدرتمند بانه ویترین
پاسخگوی از ساعت 9 صبح الی 10 شب
پشتیبانی تلگرامی 0935 - کلیک کنید -
پشتیبانی تلگرامی 0937 - کلیک کنید -
پشتیبانی تلگرامی 0939 - کلیک کنید -
جدیدترین اخبار
جدیدترین مقالات
راهنمای جامع خرید غذاساز
راهنمای جامع خرید غذاساز
راهنمای جامع خرید اتوپرس
راهنمای جامع خرید اتوپرس
راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی
راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی
راهنمای جامع خرید بخارشوی
راهنمای جامع خرید بخارشوی

راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی

به وسيله یوسف امین پور

چرخ خیاطی از آن دسته کالاهایی است که این روزها با وجود عرضه مدل ها و طرح های گوناگون در بازار، مخاطبانی خاص دارد.
شاید بتوان گفت تغییر الگوهای زندگی و همچنین تغییر شیوه زندگی ما آدم های امروزی، موجب شده است تا دیگر چرخ خیاطی مانند زمان های قبل از کالاهای ضروری در خانه های ما نبوده و تنها افرادی که تبحر یا علاقه ای به هنر خیاطی دارند، برای خرید این وسیله اقدام کنند.
اما با این وجود این کالا تنوعی بسیار زیاد در بازار داشته و هنوز هم برخی از خانواده ها به حضور این کالا در خانه یا در لیست جهیزیه عروس خانواده شان اصرار دارند. به همین دلیل در این بخش ما ضمن بررسی بازار چرخ خیاطی مجموعه نکاتی را که هنگام خرید این کالا باید مد نظر قرار گیرد، به شما گوشزد می کنیم. اگر قصد خرید دارید یا به این موضوع علاقه مندید، این مطلب را بخوانید:

راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی

درباره چرخ خیاطی و تاریخچه آن

چرخ خیاطی که به ماشین دوزندگی نیز معروف است، وسیله ای است که برای دوختن اعم از پارچه، چرم،... به کار می رود.

چرخ خیاطی در دوره انقلاب صنعتی برای کم کردن کار دستی و سرعت بخشیدن به امر تولید اختراع شد. این کالا طی سال هایی که از عمرش می گذرد تغییرات زیادی از لحاظ قابلیت های کاربردی و طراحی ظاهری کرده است. در مورد تاریخچه این کالا باید بگوییم که اولین چرخ خیاطی ساخته شخصی به «نامتامیس سنت» انگلیسی است. وی ماشینی در سال ۱۷۹۰ به ثبت رسانید که کارش بسیار شبیه به دوخت زنجیره ای زمان ما بود. البته هدف از ساخت این ماشین بیشتر دوختن چیزهای چرمی بود. اما هرگز این وسیله مورد استفاده قرار نگرفت و مخترع این اثر از اختراع خود سودی نبرد.

تا اینکه در سال ۱۸۳۰ یک خیاط فرانسوی فقیر که «بارتلمی تیمونیه» نام داشت، موفق شد با ذوق و ابتکار خلاقانه خود چرخ خیاطی را بسازد که بسیار شبیه چرخ های خیاطی امروزی بود. بعدها این وسیله در فرانسه مورد استقبال مردم قرار گرفت، ولی گروهی از کارگران که وجود این اختراع را باعث کسادی کار خود می دیدند، شبانه به کارگاه «بارتلمی» حمله کرده و همه چرخ های خیاطی او را نابود کردند و وی از غصه و فقر جان خود را از دست داد. همزمان با این اتفاق مرد دیگری در نیویورک بنام «والترهنت» چرخ خیاطی دیگری را ساخت. این چرخ دارای سوزنی بود که همانند سوزن های امروزی چرخ خیاطی، سوراخی کوچک در نوک خود داشت. کار این سوزن، زدن کوک های رُز (کوک هایی که از چندبار پیچیدن نخ دور سوزن ایجاد می شود و به شکل گلبرگ های رُز روی پارچه قرار می گیرد) بود. با همه اینها وی هرگز موفق نشد که این اختراع خود را به ثبت برساند. تا روزگاری که افتخار ثبت نخستین چرخ خیاطی نصیب «الیاس هاو» شد. همچنین «آیزک سینگر» نیز یک چرخ خیاطی را در کشور آمریکا به ثبت رسانید. در آن زمان دعوای مفصلی بین این دو بر سر این موضوع که حق تقدم با چه کسی است، درگرفت. سرانجام «هاو» توانست در این نزاع پیروز از میدان بیرون رفته و از هر چرخ خیاطی که به بازار می آمد حق امتیاز به سود خود دریافت کند.

راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی

ورود چرخ خیاطی به ایران

اولین چرخ خیاطی را مظفرالدین شاه همراه با یک خیاط قفقازی به عنوان سوغات از فرنگستان به تهران آورد، تا لباس درباریان توسط چرخ دوخته شود. در آن دوره، بازار امیر، معروف ترین خیاط های دارالخلافه را در خود جای داده بود که بدون استفاده از چرخ خیاطی، با نخ و سوزن لباس و پوشاک مردم را می دوختند. تهرانی ها در ابتدا نسبت به این ابزار فرنگی روی خوش نشان ندادند؛ چرا که بر این باور بودند این وسیله ساخت فرنگستان است و دوختن لباس با آن جایز نیست و اینکه دندانه های چرخ خیاطی باعث جویده و بی دوام شدن پارچه می شود.با این وجود چرخ خیاطی های «گلدفینگر» که عوام به آن «گل فینگل» می گفتند در یک مغازه عتیقه فروشی شخصی ارمنی تبار در انتهای خیابان لاله زار به معرض فروش گذاشته شد که در کمتر از ۶ ماه، توسط خیاطان خریداری شد. «گلدفینگر» برای جلب مشتری، نیز فروشگاهی در بازارمرغی و بخشی از بازار بزازها با معلمانی که به تدریس خیاطی با چرخ می پرداختند، دایر کرد. مشتریان این فروشگاه که در ابتدا باید آموزش می دیدند، دو دسته بودند: نخست مشتریانی که باهوش بوده و به راحتی کار با چرخ را یاد می گرفتند و مشتاقانه چرخ خیاطی را می خریدند و عده ای نیز افراد بی استعداد و بی حوصله ای بودند که نیمه کاره آموزش را رها می کردند و سراغ همان نخ و سوزن می رفتند. بعد از گذشت چند سال، به تدریج چرخ خیاطی توانست در میان وسایل منزل جای خود را پیدا کند و زن ها از عمده ترین خریداران این وسیله بودند که کنار اتاق مهمانخانه چرخ را روی میزی قرار می دادند و رویش را با روچرخی می پوشاندند. بعد از مدتی نیز از وسایل پراسم و آوازه جهاز دختران شد، تا آنجا که برای فرستادن جهیزیه به خانه شوهر، چرخ خیاطی در طبقه دوم و پشت سر آینه و چراغ قرار می گرفت.

راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی

انواع چرخ خیاطی

چرخ خیاطی در انواع گوناگون دستی، برقی و صنعتی و راسته دوزی و... در بازار موجود است همچنین به صورت ساده و دیجیتال وجود دارند و مینی چرخ خیاطی ها یا چرخ خیاطی های بسیار کوچک نیز به ویژه برای حمل و نقل و استفاده بسیار آسان و امکان استفاده در سفر وجود دارند. که در اینجا ما در مورد بر خی از نمونه های معروف و کارآمد آن توضیح مختصری از آنها می دهیم.

چرخ خیاطی دستی

رایج ترین و البته قدیمی ترین نوع چرخ خیاطی خانگی است و برای دوخت و دوز های ساده کاربرد دارد. این چرخ خیاطی با انرژی مکانیکی و از طریق به گردش درآوردن دسته چرخ خیاطی کار کرده و برنامه های دوخت و دوز چندانی ندارد. چرخ های خیاطی دستی معمولا قیمت چندانی ندارند.

راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی

چرخ خیاطی صنعتی

مدل پیشرفته چرخ خیاطی های قدیمی است و امکانات زیادی برای راحتی کار بر روی آنها نصب شده است. کار با چرخ خیاطی های برقی که از نیروی برق برای کار استفاده می کند، بسیار راحت تر از کار با چرخ خیاطی های دستی است. این چرخ خیاطی ها قیمتی گران تر از نمونه های دستی دارند.
به این شکل همانطور که از نامش مشخص است در فعالیت های تولیدی و صنعتی کاربرد دارد. این چرخ خیاطی ها برنامه های خیاطی برای تمیزکاری بیشتر داشته و برای دوخت پارچه های ضخیم و برخی از جنس ها که چرخ های خانگی قابلیت دوخت آنها را ندارند، مناسب است.

راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی

بازار این روزهای چرخ خیاطی

در حال حاضر در بازار چرخ خیاطی انواع نمونه های چرخ های دستی، برقی و صنعتی با برندهای گوناگون موجود است. برندهای ژانومه، سینگر، مارشال و... از برندهای خارجی است. در این مورد ذکر این نکته ضروری است سینگر قدیمی دیگر در حال بازنشسته شدن از بازار است و در مقابل ژانومه برندی مطرح در بازار است.

در مورد چرخ خیاطی باید بگوییم که تمام چرخ های خیاطی موجود در بازار تقریبا از یک نوع است و تنها تفاوت آنها با همتایان جدیدشان در سیستم اتوماتیک و قابلیت های دوخت متنوع آنهاست که همین مزیت موجب سهولت کار خیاطان شده است.

با بررسی های انجام شده مشخص شد که چرخ خیاطی های وارداتی قیمتی حدود ۵۰۰ تا یک میلیون تومان به بالا داشته و نمونه هایی از این هم قیمتی در حدود ۳۰۰ هزار تومان به بالا دارند. براساس بررسی های انجام شده، قیمت ها طی یک سال اخیر حدود سه برابر افزایش یافته که علت آن رشد نرخ دلار آزاد عنوان شده است.

راهنمای خرید چرخ خیاطی برای مبتدی ها

اگر شما مبتدی هستید و به اصطلاح ابتدای راه میباشید , یک ماشین ارزان قیمت برای شما مناسب است. ماشینی که انواع پارچه را دوخته, پایه های مستقیم و زیگزاگ را به همراه تعدادی دوخت تزئینی دارد و مجموعه ی اساسی از لوازم جانبی. ماشینی که برای دوخت ساده لباس, مرمتها و کارهای تزئینی منزل مناسب است.
این ماشینها اغلب ارزان قیمت میباشند و با اجزای کامپیوتری کمتر , منجر به کاهش اشتباهات شما میشوند. فقط قبل از خرید مطمئن شوید که همراه دستگاه شما یک دفترچه راهنما یا دستورالعمل باشد.

راهنمای خرید چرخ خیاطی برای متوسط ها

یک ماشین در سطح متوسط مدلهای دوخت بیشتری را ارائه میدهد و قابلیتهای بیشتری دارد.آنها به غیر از سوزنهای استاندارد دارای سوزنهای گلدوزی نیز میاشند. البته این ماشینها به اندازه ماشینهای گلدوزی تخصصی نمیباشند ولی میتوان طیف وسیعی از کارهای تزئینی را با آنها انجام داد.با وجود پره های مختلف و سوزن اتوماتیک قطعا از ماشینهای ساده گرانتر هستند.

راهنمای خرید چرخ خیاطی در خصوص چرخ های خیاطی کامل

این ماشینها برای افرادی که در خیاطی جدی تر و مصمم تر هستند مناسب است. در این ماشینها شما لیست طولانی از قابلیتها را دارید اعم از شمار زیادی انواع دوخت و همچنین سوراخ دکمه اتوماتیک و…
این ماشینها ممکن است یک صفحه نمایش لمسی رنگی داشته باشند و شما بتوانید طرحهای خود را از اینترنت دانلود کرده و بر روی صفحه نمایش ویرایش کنید.ویژگی که منجر به گرانتر شدن این ماشینها میشود.

راهنمای خرید چرخ خیاطی برای حرفه ای ها

این نوع ماشینها که تمایل به تمرکزخاصی دارند بدین معنا که تخصصی میباشند ,اصلا برای مبتدی ها مناسب نیستند. آنها دارای سیستم تغذیه ای میباشند که لایه های پارچه را کنترل میکنند و با یک میز بزرگ برای رسیدگی به میزان پارچه ارائه میشوند.
همچنین ماشینهای تخصصی شامل ماشینهای تخصصی گلدوزی میشوند که با داشتن یک پردازنده مرکزی , عملکردها را کنترل میکنند: مثل موقعیت سوزن ,گزینه های مختلف سوزن , نوار سوزن و… این نوع ماشینها اجازه ی ذخیره کردن ترکیبهای دوخت و سفارشی سازی دوختها را به شما میدهند. 

قابلیت ها

نسبت به چرخ های قدیمی تر، چرخ خیاطی های امروزی از قابلیت های بسیار بالاتری برخوردار بوده که کار را حتی برای ناآشناترین افراد به هنر خیاطی، بسیار آسان نموده است. البته هرچه این قابلیت ها بیشتر باشند، باید زمان بیشتری را برای آشنایی با نحوه کار با آن ها سپری کرده و در موقع خرید نیز هزینه بیشتری را پرداخت نمایید. بنابراین موقع خرید این دستگاه، حتماٌ میزان استفاده و نیاز خود به آن، میزان آشنایی به هنر خیاطی و نوع استفاده از دستگاه مانند استفاده ساده یا حرفه ای از آن را در نظر داشته باشید. 

راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی

نکاتی برای خرید چرخ خیاطی

بودجه و نوع چرخ خیاطی را مشخص کنید

قبل از هر اقدامی میزان بودجه و نوع چرخ خیاطی را که میخواهید و همچنین برند آن را مشخص کنید. در این صورت انتخاب ساده تری در این بازار پرتنوع خواهید داشت.

پایه ی چرخ

چرخهای صنعتی به همراه خود پایه دارند ، پایه ای چوبی . اما چرخهای خانگی چنین پایه ای ندارند ولی بصورت جداگانه می توان برایشان پایه خریداری کرد ، اگر کاربر صنعتی هستید و می خواهید چرخ صنعتی بخرید ، حتما توجه کنید که پایه ی چرخ اندازه ی مناسبی داشته باشد ، معمولاً خیاطها ترجیح می دهند که پایه ی چرخشان عریض باشد ، هر چه این پایه عریض تر باشد ، مساحت در دسترس کاربر بیشتر خواهد بود ، مخصوصاً در تولیدی ها که تکه های روی هم رفته ی لباس ها را بر روی پایه ( میز چرخ ) می گذارند.

چرخ‌های دینام دار و بدون دینام

در بین چرخهای صنعتی ، دو نوع بدون دینام و دینام دار وجود دارد، چرخهای بدون دینام سر و صدای بسیار کمی تولید می کنند، اما چرخهای دینام دار سر و صدای زیادی دارند، این سر و صدا اگر به مدت پنج دقیقه باشد چنان اهمیت ندارد، اما اگر در طول روز هفت ساعت بر روی چرخ کار کنید، متوجه می شوید که تا چه اندازه میزان سر و صدا می تواند روی اعصابتان باشد. بنابراین اگر نصف روزتان را با هنر زیبای دوختن سپری می کنید، حتماً چرخ بدون دینام بخرید. اما اگر مدت زمان کمی از چرخ استفاده می کنید می توانید، چرخ دینام دار و پر سر و صدا بخرید. نکته ی دیگری که حائز اهمیت است، این است که چرخهای بدون دینام تا زمانی که کاربر عملاً دوخت انجام نداده باشد، برق مصرف نمی کنند، اما در چرخهای دینام دار چنین نیست و به محض روشن کردن چرخ (زدن دکمه ی پاور) مصرف برق شروع می شود. اختلاف قیمت این دو نوع چرخ چیزی بین 500 تا 800 هزار تومان می باشد.

چرخ خیاطی ماکو گرد بخرید

دقت کنید که چرخ ماکو گرد باشد. هرگز چرخ های ماکو دراز نخرید؛ زیرا این نوع چرخ ها ارتعاش زیادی دارند، در صورتی که چرخ باید بدون صدا و ارتعاش کار کند.

چرخ به روز بخرید

کالاهای به روز و مدرن دارای ویژگی های کاربردی به روزتری نیز هستند. پس سعی کنید از میان نمونه های به روز و جدیدتر خرید کنید.

چرخ خیاطی خریداری کنید که انواع پارچه را بدوزد

چرخ باید دارای پایه فشاردهنده قوی باشد که به وسیله آن بتوان انواع پارچه های ضخیم و درزهای کلفت را دوخت.

عملکردها و انواع دوخت

برخی چرخ خیاطی ها انواع دوخت ها و عملکرد هایی مانند دوخت معمولی، زیگزاگ، دوخت معکوس، انواع مدل های دوخت ترکیبی، دوخت حروف انگلیسی و دوخت اعداد به لاتین، دوخت زیپ، دوخت جا دکمه، دوختهای ضخیم و نازک، تکه دوزی، گلدوزی، راسته دوزی، پس دوزی، لب تو، دوخت کشباف، رفوکاری، تنظیم خودکار طول بخیه و عرض کوک و ... را انجام می دهند. برای هرکدام از این دوخت ها دکمه متفاوتی بر روی دستگاه تعبیه شده است. همچنین چرخ خیاطی ها قابلیت کار بر روی انواع مختلف پارچه ها را نیز دارا هستند.

دکمه کنترل سرعت

این دکمه بر روی بدنه چرخ خیاطی قرار داشته و با استفاده از آن می توان سرعت دوخت را مثلاٌ تا 700 دوخت در دقیقه تغییر داد.

سوزن نخ کن

سوزن نخ کن ها و سر نخ زن های اتوماتیک، دشواری نخ کردن دستی سوزن به ویژه سوزن های ریز را که دقت دید بالایی نیاز دارند، برطرف می سازند.

راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی

محل متفاوت برای دوخت قسمت های متفاوت

در بعضی چرخ خیاطی ها قسمت جداگانه ای برای دوخت قسمت های مختف لباس مثلاٌ دوخت آستین در نظر گرفته شده است.

عملکرد با برق و باتری

زمانیکه که جریان برق قطع بوده یا امکان دسترسی به پریز برق نباشد، امکان کار با باطری، راحتی و صرفه جویی در زمان را فراهم می کند.

دوخت چند رنگ

در برخی چرخ خیاطی ها سوزن های چندگانه برای دوخت چندرنگ وجود دارد.

لامپ یا چراغ نورافکن

صفحه کار چرخ خیاطی را روشن و دید را به حداکثر می رساند.

راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی

چرخ خیاطی استوک نخرید

چرخ های کارکرده و مستعمل و اصطلاحا استوک که سال ها در کشورهای مختلف جهان به مردم گوناگون با فرهنگ های مصرف مختلف خدمت کرده اند و هم اکنون در بازار کشورهای جهان سوم از جمله کشور خودمان به فروش می رسد و با وجود کارکرد زیاد و جابه جایی قطعات معیوب اصلی با نوع متفرقه از لحاظ کیفی مردود و در شان خریداران ایرانی نیست.

آموزش اولیه را فراموش نکنید

شرکت های عرضه کننده ایرانی و برخی از برندهای وارداتی برخی از آموزش های رایگان ابتدایی را به خریدار ارائه داده یا آموزش هایی از طریق دفترچه راهنما به خریدار ارائه می دهند. بهتر است به این نکات آموزشی توجه کنید یا دفترچه را به خوبی مطالعه کنید؛ زیرا این موضوع منجر به افزایش طول عمر دستگاه می شود.

از خرید چرخ خیاطی بدون ضمانت خودداری کنید

سعی کنید حتما چرخ خیاطی با گارانتی خریداری کنید و در ضمن چرخ خیاطی بخرید که در کلیه نمایندگی های مجاز وسایل تعمیر و سرویس آن موجود باشد.

چند نکته دیگر در خرید چرخ خیاطی

- یک چرخ حیاطی مدرن باید پارچه را هم به طرف جلو و هم عقب بدوزد.

- چرخ باید دارای دستگاه مخصوصی باشد که فشار نخ را طبق شماره هائی که روی دستگاه نقش شده بدون آنکه باعث پاره شدن نخ بشود کم و زیاد کند.

- چرخ باید دارای پایه فشار دهنده قوی باشد که بوسیله آن بتوان انواع پارچه های ضخیم و درزهای کلفت را دوخت.

- یک دستگاه ساده که با اتصال آن به چرخ بتوان کارهای رفوئی و برودری را انجام داد.

- جا ماکوی چرخ باید طوری قرار گرفته باشد که برای تمیز کردن مجبور نباشید چرخ را کج کنید و دارای جعبه فولادی باشد که با باز کردن بتوان به آسانی آنرا تمیز کرد. 

- چنانچه بیشتر هم بدان اشاره شد بعضی چرخها علاوه بر دوخت مستقیم و منظم دوختهای زیگزاگی با عرض و طولهای متفاوت هم انجام می دهند و دوختهای زیگزاگی مورد استعمال بسیاری از جمله برای تزئین دارند. تکنیک جدید در رشته خیاطی با ساختن چرخهای جدید زیگزاگ و دو سوزنی وسائل خود کاری که در آنها بکار رفته حقیقتا اعجاز می کند. این وسائل خود کار حتی کار خیاط مبتدی را بصورت کار یک هنرمند جلوه گر می سازد این نوع چرخها بخصوص برای دوختن جا دکمه  -  تور دوزی  -  حاشیه دوزی  -  دوختن روبان و طرحهای آپلیکه  - پنبه دوزی  - سنجاقهای گرد و کارهای تعمیری مختلف بسیار مناسبند. 

- به استحکام بدنه چرخ نیز دقت کافی داشته باشید. بدنه های فلزی استحکام بیشتری دارند.

- دوخت جادکمه، زیپ و انواع دوختهای تزیینی بسیار میتواند کار شما را حرفه ای تر کند. 

- کشو ها نباید در جای خود بلغزند و باید به آسانی عقب و جلو برود و خارج شوند و جا بروند.

- دریچه ها باید کاملا جفت شوند . جعبه چرخ باید محکم باشد. قاب چرخ باید کاملا اندازه بوده و بخوبی جا بیفتد .

- به جعبه تجهیزات چرخ نیز اهمیت دهید که معولا شامل انواع پایه و سوزن و لوازم جانبی مورد نیازتان میباشد. 

راهنمای جامع خرید چرخ خیاطی

نکات ایمنی و تمیز کردن چرخ خیاطی

- انگشتان خود را هنگام دوخت با چرخ خیاطی از تمام قطعات متحرک به خصوص سوزن چرخ دور نگه دارید.
- توپی چرخ  خیاطی را همیشه به سمت علامت فلش بچرخانید.
- از پاشیدن هر ماده ای بر روی قسمت های باز چرخ خیاطی اجتناب کنید.
- برای جلوگیری از احتمال برق گرفتگی به هیچ وجه چرخ خیاطی را باز نکنید. تعمیر چرخ خیاطی فقط باید توسط نمایندگی های مجاز انجام شود.
- هرگز از سوزن های خم شده استفاده نکنید.
- برای تمیز کردن بدنه چرخ خیاطی و پدال آن از یک پارچه تمیز، خشک، نرم و بدون پرز استفاده کنید. هرگز مایعات شیمیایی را به کار نبرید. 

منبع: پرشین پرشیا، گلدوخت، زنبیل و ...

این مقاله در تاریخ شنبه، 22 ارديبهشت، 1397 منتشر شده است.
     
نظرات موجود: 0
نوشتن نظر
     

ورود به حساب کاربری

مشتری جدید هستید؟ ثبت نام کنید

مشتری جدید هستم